Csodálatos metamorfózis

A legalább negyvenévesek emlékeznek a harminc évvel ezelőtt még Etiópiához tartozó Eritrea függetlenségi harcára. A Kossuth Rádió és Co. Vlagyivosztoktól az Elbáig hazafiaknak, függetlenségükért harcoló hősöknek nevezte őket. Ám a nyolcvanas években egyik reggel a derék harcosok arra ébredtek, hogy ugyanez az információs monopólium, a Keleti tömb, már szakadároknak, ellenforradalmároknak titulálja őket, anélkül, hogy küzdelmükben, céljaikban a legcsekélyebb változás bekövetkezett volna.

Mi történt? A Négus, Hailé Szelasszié uralmát baloldali tisztek döntötték meg, akiknek éppúgy eszük ágában sem volt az eritreaiaknak függetlenséget adni, mint az előző rendszernek. Moszkvai felfogás szerint pedig, aki egy baloldali rendszerrel szemben akarja függetlenségét kivívni, az csak szakadár, ellenforradalmár lehet. Így volt, igaz volt, a történet happy enddel végződött, kétszeresen is. Az eritreaiak elnyerték függetlenségüket, a Keleti Tömb pedig eltűnt az enyészetben.

Aki azt hiszi, ez a száznyolcvanfokos fordulat a tájékoztatásban már a múlté, az jól nyissa ki fülét e napokban. A nemzetközi politika, csakúgy mint a hírközlő szervek, teljesen mindegy, hogy "közszolgálati" vagy "kereskedelmi", valami csodálatos titkos vezényszóra már nem a függetlenségükért küzdő csecseneket sajnálják, támogatják, és dádázzák Oroszországot, hanem jogosnak ismerik el Oroszország harcát a (csecsen) terrorizmus ellen.

A ravasz róka Putyin, a volt KGB-s miniszterelnök rögtön ráérzett a lehetőségre, hogy a szeptember 11-i terrortámadás tüzénél ő is megsütheti a maga pecsenyéjét. Természetes, hogy elítélik a terrorizmust, vállvetve harcolnak ellene az USA-val! Fújj, milyen csúnya dolog is az a terrorizmus! Mind az arab, mind a csecsen! Amerika jó képet vág a dologhoz, a wilsoni politika szellemében érdekli is őket a kis népek sorsa, élethalálharca! Egy a meglepő csak, hogy a független* média is átveszi ezt a fordulatot. Vagy nem is olyan meglepő? Mintha Orwellnél** olvastunk volna már ilyesmit.

Barátaim, ha nem vettétek volna még észre: megérkeztünk a Nyugati tömbbe!

B. Tóth István


* Tulajdonképpen kitől független?
** G. Orwell: 1984

Vissza